Öğrencilerin yoğun bir tempoda hayatlarını etkileyecek sınavlara hazırlanması motivasyon düşüklüğü, heyecan, stres gibi psikolojiyi olumsuz etkileyecek durumları beraberinde getirmektedir. Özellikle yoğun geçen sınav döneminin sonuna yaklaşıldıkça motivasyon eksikliğini belirgin olarak görülmektedir.

Motivasyon artırımı sınavın başarılı bir şekilde geçirilmesi açısından önemlidir. Motivasyon arttırmaya sınav sonucunuzu düşünerek başlayabilirsiniz. Sınav sonucunuzu hedefiniz olan üniversitenin istediğiniz bölümüne girdiğinizi düşünerek kendinizi motive edebilirsiniz. Bu sayede hedefiniz için çalışırken daha da hırslanabilir, geleceğiniz de sizi mutlu edecek planlarınızı gerçekleştirmek için emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Spor yapmak, motivasyon arttırmak için iyi bir yoldur. Gün içinde yapacağınız kısa süreli yürüyüşler sayesinde zihninizi boşaltabilir, motivasyon kaybını engelleyebilirsiniz. Yürüyüş yaparken hava durumunun göz önünde bulundurulması ve kişinin kendini çok yormaması dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır. Yürüyüş yapılırken kişinin kendini yorması ve olumsuz hava koşullarına maruz kalması bünyenin yorgun düşmesine ve hastalıklara elverişli bir hale gelmesine neden olacaktır. Sınava yapılan hazırlığın boşa gitmemesi için bireylerin hastalık gibi kendilerini sınav temposundan geride bırakacak olumsuz etkenlerden korunması iyi bir seçim olacaktır.

Sınava hazırlanan bireylerin kendini iyi hissetmeleri için ılık duş almak da motivasyon arttırıcı unsurlardan bir tanesidir. Sinirlerin yatışması dikkat toparlanması, zihin boşaltılması gibi rahatlatıcı etkileri olan ılık bir duş gün içinde bireylerin hızlı bir şekilde motive olmalarını sağlayacaktır. Ilık duş almak istemeyen kişilerin yüzlerini soğuk suyla yıkamaları ve bu sırada ense, kulak arkası, ayak kısımlarını da suyla serinletmeleri hızlı bir şekilde motivasyonlarını arttırmasına katkıda bulunacaktır. Ders çalışmaktan bunaldığınız anlarda soğuk suyla serinleme veya ılık duş alma yöntemlerinden biriyle hızlı bir şekilde odaklanma probleminizin önüne geçebilirsiniz.

Planlı çalışmak her zaman için çalışma esnasında karmaşıklık yaşamanıza ve ders konuları içinde boğulmanıza engel olacaktır. Sistemli ve planlı bir çalışma planı sayesinde eksik olduğunuz konuları rahatça fark edebilir, sınavda sorumlu olduğunuz konulara hâkimiyetinizi arttırabilirsiniz. Ayrıca geçmiş yıllarda çıkmış soruların çözülmesi de sınava yabancılaşmanın önüne geçecektir. Bu tarz küçük gibi gözüken detayların atlanmaması bireylerin motivasyonu korumasına yardımcı olacaktır.