Verimli ders çalışma

Başarılı olmanın en temel yolu çalışmaktır. Çalışmanın verimli olması işinizi şansa bırakmamanıza ve garanti etmenize olanak sağlar. Bu nedenle istenilen işlerde başarılı olunması için verimli çalışma ortamının sağlanması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki her işle meşgul olmak oldukça kolay bir eylemdir. Zor olan verimli olmaktır.

Öğrencilik hayatında en çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesi verimli ders çalışılmamasıdır. Ders çalışmamak için bireyler birçok bahane ileri sürerler. Bu bahaneler arasında ders çalışmaya bir türlü konsantre olamıyorum, ders çalışmaya başlayamıyorum gibi cümleler en yaygın olanlarıdır. Ancak bu durum ilk aşamada kişisel bir sorun olarak görünse de tamamen psikolojik ve dış etkenlerin tam anlamıyla çalışma için elverişli olmamasından kaynaklanmaktadır.

Sistemsiz ve plansız çalışma, yanlış hedef belirlenmesi, derslerin zor olduğu düşüncesi, derslere ön yargılı yaklaşma, ders çalışmak için gereken koşulların sağlanamaması verimli ve etkin ders çalışmamasının nedenleridir.

Ders çalışmayan öğrencilerin en belirgin yaptığı hatalar olarak; duruş bozukluğu, zor olan konulardan uzak durma, çalışma esnasında sıkılarak yazıları tam okumama, çalışmayı bir anda bırakma gibi durumlar gösterilebilir. Bu durumlar için çözüm olarak en belirgin haliyle, ders ayrımı yapmadan ancak dersin yapısına uygun çalışma, çalışma ortamına uygun materyallerin sağlanması, bireylerin kendini şartlayarak ders çalışmaya odaklanması gibi verimli çalışma için hem bireysel hem de dış faktörlerin hazır hale getirilmesi sağlanabilir.

Ders çalışmak için yapılan en büyük hata kesinlikle yatarak çalışılmasıdır. Ders çalışırken çabuk sıkılan bireyler, kaçışı uykuda bulurlar. Bu nedenle yatarak çalışmanın da sonucu bellidir; uzun süreli uykuya dalınması. Çünkü yatağa uzanınca vücut gevşemeye başlar ve beyin bunu uykuya hazırlık olarak algılar. Bir süre sonra ise uyuma eylemi gerçekleşir. Bu nedenle çalışma masası ve koltuğunda çalışılması ve ders çalışılacak odanın aydınlatmasının doğru bir şekilde ayarlanması gerekmektedir.

Gelişen teknolojiyle birlikte internet hayatımızın her alanında olmazsa olmaz haline gelmiştir. Ders çalışmak için de internet bize sınırsız bir kaynak sunmaktadır. Ancak ders çalışma esnasında internetin sadece çalışmaya uygun bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Diğer türlü zaman kaybına neden olmaktadır.

Çalışma ortamında telefon televizyon, müzik aletleri gibi dikkat dağıtacak unsurların bulunmaması bireylerin dikkatinin hızlı bir şekilde dağılmasını engelleyecektir.