Sınav zamanı yaklaştıkça üniversite adayları daha çok paniğe kapılarak kendilerini strese sokmaktadır.

Kimi adaylar bu süreyi ders çalışarak kimi adaylarsa alışkanlık dışında hareketlerde bulunarak bu süreyi yanlış bir şekilde geçirmektedir. Vücudun düzenini değiştirecek hem de psikolojik açıdan sizi olumsuz etkileyecek faktörlerden uzak durmanız sınav günü geldiğinde kendinizi hem fiziksel hem de psikolojik açıdan rahat ve iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Sınav zamanı yaklaşırken beslenme alışkanlıklarının değiştirilmemesi ve her besin çeşidinden yeterli kadar alınması bünyenin zayıf düşmesini engelleyecek ve sizi dinç tutacaktır. Yapılan araştırmalara göre güne iyi bir kahvaltıyla başlayan bireylerin diğerlerine göre daha başarılı olduklarını göstermektedir. Sınav zamanı yapılan stres, yeme alışkanlıklarının bozulmasını da beraberinde getirmektedir. Bu da mide bulantısı, kilo kaybı, kabızlık, tansiyon düşmesi, kilo artışı gibi kişiyi olumsuz etkileyecek rahatsızlıkların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Kahvaltının süt, pekmez, tahıllı besinler, yumurta, peynir gibi besleyici gıdalarla yapılması bireylerin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almasını sağlayacaktır. Bu şekilde beslenen bireyler odaklanamama, halsizlik, mutsuzluk gibi sıkıntılardan uzaklaşarak kendilerini iyi ve enerji dolu hissedeceklerdir.

Bireylerin kendilerine uygun hedefi belirlemeleri sınavda başarı sağlamak için verilmesi gereken en önemli kararlardan bir tanesidir. Bireyler hedeflerini içinde bulundukları maddi durumu ve kendi yeterlilik seviyelerini göz önünde bulundurarak belirlerlerse hedeflere ulaşılma süreci daha kolay ilerleyecektir. Ayrıca bireylerin hedef belirlerken farkındalıklarını arttırmak için kendilerine doğru soruları sormaları yol gösterici bir nitelik taşıyacaktır. Buna örnek olarak ise; sınava neden girmek istiyorum, sınavı kazandığımda ne olacak, gelecek planlarında sınav arasında bir bağlantı var mı gibi kişisel farkındalığı arttıracak sorular verilebilir.

Sınav öncesinde adayların kendi motivasyonlarını arttırmaları ve buna yönelik çalışmalar yapmaları da oldukça önemlidir. Bireyler pozitif düşünme tekniklerini kullanarak sınav stresinden uzaklaşmalıdırlar. Bunun için sınava kısa bir süre kala çalışma ortamından uzaklaşarak sosyal aktivitelerde bulunmak veya kişinin hobilerine yönelik rahatlatıcı etkinliklerde bulunması bireylerin kendini rahat hissetmesini sağlayacaktır. Sınav düşüncesinden kurtulamayan adaylar en iyi geçen sınavlarını düşünerek girecekleri sınavla ilgili bağlantı kurmayı deneyebilir ve kendini rahatlatabilirler.