Yoğun sınav temposunda dengesiz beslenilmesi ve vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin alınmaması stres, halsizlik gibi problemlere neden olmaktadır.

Sınav öncesi beslenme düzeni

Sınava hazırlanan bireylerin ders çalışma esnasında yemeğe fazla vakit ayırmamaları ve genellikle fastfood tarzı beslenmeleri vücudun direncinin zayıflamasına ve hastalıklara açık bir hale gelmesine ortam hazırlamaktadır.  Sağlıksız ve dengesiz beslenme başarıyı olumsuz etkileyen en önemli faktörlerin başında yer almaktadır. Çünkü sağlıklı bir çalışma eylemi ancak sağlıklı bir vücutla etkin olarak gerçekleştirebilir.

Sınav stresini arttıran beslenme alışkanlıkları içerisinde aşırı kafein tüketimi, fastfood ağırlıklı yemek seçimi, asitli içeceklerin fazla tüketimi ilk sıralarda yer almaktadır. Beslenme ve Diyet uzmanları tavsiyeleri bu yönde yiyecek ve içeceklerin sınırlı tüketilmesi yönündedir. Ayrıca uzmanlar; tavuk, mayonez gibi çabuk bozulan gıdalardan uzak durulmasının sınav döneminde faydalı olacağının da altını çizmektedirler. Özellikle sınav öncesi ve sınav günü beslenme şekillerinin üzerinde duran uzmanlar strese bağlı olarak yeme farklılıklarının oluşabilmesinin normal olduğunu belirtmektedirler

Her bireyin yeme alışkanlığı ve damak zevki farklı olduğundan bireylerin üzerinde sağlıklı olduğu düşünülen bazı gıdaların alımı konusunda baskı yapılmamalıdır. Bu tarz besin alışkanlığının dışında besin alımını zorlayıcı durumlar bireylerde sorun yaratacaktır.

Kişiler sınav önce ve sınav zamanı beslenme alışkanlıklarını bozacak besinleri kesinlikle almamalıdır. Daha öncesinde de yedikleri ve vücutlarının reaksiyon göstermediği besin alımına devam etmeleri gerekmektedir. Özellikle sınavdan bir gün önce dışarıda yememek yenilmemesi oldukça doğru bir tercih olacaktır. Çünkü dışarıda yenilen yiyeceklerin gıda zehirlenmesi veya vücutta alışılmadık sağlık problemlerine yol açması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Sınav öncesi alınacak gıdaların az yağlı, gaz yapmayacak ve hafif şekilde seçilmesi sınav başarısını olumlu bir şekilde etkileyecektir. Ayrıca kahve ve çay tüketimi yerine bitki ve meyve çaylarının tüketimi hem vitamin alımı açısından hem de sakinleştirici etkileri sayesinde odaklanmaya katkıda bulunacaktır.

Bireylerin yoğun sınav temposunda günde en az dört öğün beslenmesi, c vitamini içeren gıdalar tüketmesi, aşırı tuzlu ve şekerli gıdalardan uzak durması ve açık havada spor yapması sınav başarısına büyük oranda fayda sağlayacaktır.