Uzun bir dönem boyunca sınava hazırlanan üniversite adaylarının sınav öncesinde kendilerini psikolojik olarak da hazırlamaları oldukça önemlidir.

Sınava birkaç gün kala adayların ders çalışmayı bırakmaları zihinlerini bulandırmalarını engelleyecektir. Özellikle sınav konuları arasında adayların kendilerinden emin olmadıkları konuları tekrar çalışması, adayların daha çok kafasının karışmasına neden olacaktır. Bu da moral bozukluğu ve stres gibi hem olumsuz olan hem de psikolojik açıdan bireye zarar verecek durumları beraberinde getirecektir.

Sınav zamanının yaklaşmasıyla birlikte adayların sakatlık gibi fiziksel açıdan zarar görebilmelerine ortam hazırlayan sporlara ara vermeleri faydalı olacaktır. Özellikle futbol, basketbol gibi fiziksel sakatlığına neden olan kazaların en çok görüldüğü spor branşlarına sınav zamanına yaklaşıldığında ara verilmesi olumsuz durumların oluşmasının da önüne geçecektir.

Sınav öncesi vakit geçirilen kişilerin de bireylerin psikolojik durumları üzerinde oldukça etkisi vardır. Sürekli her durumda panik yapan kişilerle sınava girecek kişilerin vakit geçirmesi, adayların motivasyonunun düşmesine neden olacaktır. Sınav öncesi sınava girecek bireylerin motivasyonunun en yüksek tutulması gereken zamandır. Bu nedenle adayların pozitif düşünen yakınlarıyla görüşmesi sağlanarak, stresin en aza indirgenmesinin sağlanması mümkündür.

Sınava girecek bireylerin sınav salonuna ve binasına önceden bakması sınav gününde oluşabilecek karışıklıkların ve buna bağlı olarak gelişebilecek olumsuz durumların önüne geçecektir. Sınav salonları kontrol edilirken adayların sınav sırasında oturacakları sırayı kontrol etmeleri ve sırada eğer bir problem varsa giderilmesi için yetkililerle görüşmeleri için uygun vakti bulmalarını sağlayacaktır. Eğer sınava girilecek yere bakılması son güne bırakılırsa oluşabilecek olumsuz durumların giderilmesi de zorlaşacaktır.

Sınav günü saatler öncesinden sınav yerine gidilmesi oldukça yanlış bir düşüncedir. Sınava sadece bir saat kala sınav yerinde olunması yeterlidir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar sınav günü oluşabilecek trafiği göz önünde bulundurarak hareket etmelidirler. Sınava uzun saatler varken sınav yerinde olmak sınava girecek bireylerin daha çok stres yapmasına ve kaygılanmasına neden olacaktır.

Yukarıda verilen tavsiyelerin dışında sınav öncesinde uyku düzenini değiştirmemeye, ağır ve beslenme düzeninizin dışında besinler tüketmemeye, sınava giderken vücudunuzu sıkacak kıyafetler tercih etmemeye de dikkat etmeniz sınav esnasında rahat etmenizi sağlayacaktır.