Üniversite adaylarını zorlu ve stresli bir süreç olan sınavlardan sonra bir de tercih aşması beklemektedir. Oldukça dikkatli karar verilerek yapılması gereken üniversite tercihleri yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

Bu noktalardan en önemlisi kuşkusuzdur ki Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar Kılavuzu’ndan adayların kendi istedikleri lisans bölümlerini belirlemeleri ve bir sıraya koymalarıdır. Bu bölümler sıraya konulduktan sonra bir önceki yılda seçilen üniversitelerin hangi puanla ve sıralamayla bölümlere öğrenci aldıklarına bakılmalıdır. Başarı sıralamalarının üst ve alt taban puanları ayrı ayrı yazılmalıdır. Çünkü bu sayede ortalama bir sonuca varılabilmesi daha kolay olacaktır. Her bölüm için kesin bir puan ve sıralama belirlenemese de aşağı yukarı bir tahmin yapılarak tercih sırası yapılırken puanı yeten bölümlere karar verilmedir. Ancak istisnai ve farklı durumlar sonucunda üniversitelerin puanları değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle tercih yapılmadan önce Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı konusunda deneyimli uzman kişilerden rehberlik hizmeti alınması sağlıklı bir karar verilmesini kolaylaştıracaktır. Tercihler yapılırken başarı sırasına göre yapılmalıdır. Örneğin; başarı sırası beş binlerde olan bir üniversite adayının tercihlerine geçmiş yıllarda iki bin başarı sıralamasıyla öğrenci almış üniversitelerle başlaması, dört bin ve sekiz bin başarı sıralamasıyla öğrenci alan üniversitelerde yoğunlaşması doğru bir tercih olacaktır.

Tercih listesinde yer alacak üniversitelere karar verilirken kazanılsa da gidilmeyecek şehirler yer almamalıdır. Barınma sorunu olacağını veya mezuniyet sonrasında istihdam sıkıntısı yaratabileceğinizi düşündüğünüz bölümleri yazmanız sizi asıl hedefiniz olan üniversiteden uzaklaştıracaktır. Bu nedenle yapılacak seçimlerin en ince ayrıntısına kadar düşünülerek yapılması gerekmektedir.

Puanı belli olmayan yani yeni açılmış bölümleri tercih ederken yakın ölçekli üniversitelerle kıyaslayabilirsiniz. Örneğin; Selçuk Üniversite’sinde yeni açılan bir bölüm için Erciyes Üniversite’sine bakabilir, ortalama bir tahminde bulunabilirsiniz. Ancak bu asla kesin olarak düşünülmemesi gereken bir olasılıktır.

Tercih yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de puan türleridir. Adaylar eğitimini aldıkları alanlara uygun puan türlerine yönelik seçim yapmayacaklarsa tercih sırasında önceliği en çok istedikleri lisans bölümlerine vermelidirler. Son olarak bu tercih aşamaları gerçekleştirildikten sonra bir uzman tarafından tercih denetlemesi yaptırılmalı ve tercihlerin tutarlılığı kontrol edilmelidir.